Varaždin i članstva
GRAD VARAŽDIN PRIJATELJ DJECE
Program pod nazivom „Gradovi i općine – prijatelji djece“ u Hrvatskoj se kontinuirano provodi već dvadeset i tri godine i službeno je kao Akcija pokrenuta 1999. godine u povodu desete obljetnice Konvencije UN-a o pravima djeteta – najvažnijeg svjetskog dokumenta za djecu.
Gradovi – prijatelji djece je izvorno hrvatska akcija potaknuta idejama i iskustvima koja su se krajem 20. stoljeća poduzimala u svijetu za dobrobit djece, a nju od tada vode Savez društava Naša djeca Hrvatske i Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju pod pokroviteljstvom Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.
Cilj akcije je motivirati odrasle u gradovima i općinama, odnosno na lokalnoj razini, da potpunije ostvaruju prava i potrebe djece priznate u “Konvenciji UN-a o pravima djeteta“.
Grad Varaždin jedan je od prvih gradova i općina u RH koji je 2005. godine stekao počasnu titulu »Grad Varaždin - prijatelj djece«, što znači da je prepoznat kao grad koji se vrlo aktivno i učinkovito posvetio unapređenju zdravlja, odgoja i obrazovanja, socijalne skrbi, sporta i rekreacije, kulture i drugih aspekata života djece i mladih.
Ovaj je naziv najviše javno društveno priznanje svima koji su u Gradu Varaždinu zaslužni za ostvarivanje prava i potreba djece priznatih u Konvenciji UN o pravima djeteta.
Nakon što je Grad Varaždin dobio titulu Grad prijatelj djece, iz godine u godinu prima priznanja za Naj-akcije kojima je poboljšan i uljepšan život djece.
2022. godina https://varazdin.hr/novosti/gradu-varazdinu-dodijeljena-povelja-uspjesno-provedenu-naj-akciju-2022-10131/
2023. godina https://varazdin.hr/novosti/gradu-varazdinu-dodijeljena-povelja-uspjesno-provedenu-naj-akciju-2023-10925/
Za poticanje, usklađivanje i provođenje mogućih aktivnosti prema programskim područjima Programa „Gradovi i općine – prijatelji djece“, zadužen je KOORDINACIJSKI ODBOR Programa „Grad Varaždin - prijatelj djece“ (Zaključak o imenovanju članova Koordinacijskog odbora Programa „Grad Varaždin - prijatelj djece“)
Također Grad Varaždin je 2024. godine donio iznimno važan trogodišnji strateški plan Grada Varaždina za djecu (https://glasila.hr/upload_data/site_files/svgv224.pdf - Trogodišnji strateški plan za djecu grada Varaždina za razdoblje 2024.-2026.) koji predstavlja temeljni okvir predanosti grada u stvaranju poticajnog i sigurnog okruženja za rast i razvoj naše djece. Ovaj trogodišnji dokument je vrlo sveobuhvatan te se dotiče svih ključnih područja za djecu: sigurnost, zdravlje, odgoj i obrazovanje, socijalne politike, kultura, sport, slobodno vrijeme, dječja participacija i ekologija. Na temelju uvida u postojeće stanje i prepoznate potrebe, njime su sad identificirane konkretne mjere za napredak usluga i prilika za djecu.
Godišnji izvještaj o provedbi Trogodišnjeg strateškog plana za djecu Grada Varaždina za 2024. godinu
Naglašavajući kako su djeca i obitelj u fokusu djelovanja, Grad Varaždin od 2022. godine redovno raspisuje javni poziv za prijavu prijedloga za Dječji participativni proračun https://varazdin.hr/javni-pozivi/javni-poziv-prijavu-prijedloga-djecji-participativni-proracun-2024-godinu-11464/. Takav proračun predstavlja uspješan mehanizam identificiranja i realiziranja potreba djece. Uključivanje djece u odlučivanje o tome koji će se projekti za djecu financirati iz proračuna Grada Varaždina naziva se Participativnim proračunom za djecu. Participativnim proračunom lokalna samouprava bolje odgovara na stvarne potrebe djece, promiče socijalnu i demokratsku uključenost te osigurava efikasniju potrošnju javnog novca. https://varazdin.hr/novosti/djeca-iz-vrtica-malo-drvo-uz-pomoc-participativnog-proracuna-izradila-slikovnicu-price-o-varazdinu-11259/
HRVATSKA MREŽA ZDRAVIH GRADOVA - GRAD VARAŽDIN ČLAN JE OD 1999. GODINE
Hrvatska mreža zdravih gradova je udruga hrvatskih gradova i županija okupljenih oko ideje promicanja zdravlja. Mrežu čine gradovi/županije koji su na svojim gradskim/županijskim Vijećima/Skupštinama donijeli odluku o pokretanju projekta „Zdravi grad/Zdrava županija" i odluku o pristupanju Hrvatskoj mreži zdravih gradova. Prema statutu Mreže prihvaćenom 2015. godine, Skupštinu čine svi članovi Mreže, dok izvršne poslove između zasjedanja Skupštine obavlja Predsjedništvo Mreže.
Iako je hrvatska nacionalna mreža registrirana kao nevladina udruga 1992. godine, ideja zdravih gradova postoji u Hrvatskoj od 1987. godine. 1988.godina i Zagrebačka konferencija Zdravih gradova navode se kao nulta točka ili početak projekta Zdravi grad Ureda za Europu Svjetske zdravstvene organizacije. Hrvatska mreža zdravih gradova jedna je od najstarijih europskih nacionalnih mreža Zdravih gradova i među prvim registriranim nevladinim udrugama u Republici Hrvatskoj.
Funkcija Mreže je okupljanje gradova i županija i njihovo povezivanje u Mrežu radi bolje međusobne suradnje, lakše razmjene iskustava, spoznaja, ideja i aktivnosti te međusobne podrške i praktične pomoći. Redovite godišnje aktivnosti Mreže (travanj - Sajam zdravlja, lipanj/srpanj - Motovunska ljetna škola, listopad - Poslovni sastanak mreže) okupljaju i povezuju članove, olakšavaju razmjenu iskustava, unapređuju međusobnu suradnju te omogućavaju pružanje (i dobivanje) praktične pomoći i podrške. Kroz Mrežu je hrvatskim gradovima i županijama članovima Mreže omogućena suradnja i povezivanje s drugim projektnim gradovima u Europi, drugim nacionalnim mrežama (NETWORK - Europska mreža nacionalnih mreža zdravih gradova) i Europskim uredom Svjetske zdravstvene organizacije. Gradovi i županije mogu se interesno okupljati oko pojedinih tema koje prepoznaju kao značajne u svojoj sredini te svoja iskustva razmjenjivati nacionalno i međunarodno (Multy-City Action Groups).
Status članova Mreže imaju slijedeći gradovi i županije: Crikvenica, Čazma, Dubrovnik, Karlovac, Labin, Opatija, Osijek, Poreč, Pula, Rab, Rijeka, Split, Varaždin, Vinkovci, Zabok, Zadar, Zagreb, Istarska županija, Krapinsko-zagorska županija, Primorsko-goranska županija, Varaždinska županija, Vukovarsko-srijemska županija, Bjelovarsko-bilogorska županija, Zagrebačka županija, Osječko-baranjska županija, Sisačko-moslavačka županija, Međimurska županija, Zadarska županija i Požeško-slavonska županija.
Više o mreži zdravih gradova na linku: Gradovi | Hrvatska mreža zdravih gradova
Hrvatska udruga povijesnih gradova
Više o hrvatskoj Udruzi povijesnih gradova
http://www.hupg-povijesnigradovi.com
udruga gradova
Od 2002. godine Grad Varaždin je član Udruge gradova, nacionalne, nestranačke i nepristrane zajednice gradova osnovane te godine s ciljem poticanja suradnje jedinica lokalne samouprave i promicanja zajedničkih interesa gradova u Republici Hrvatskoj. Udruga trenutno ima 116 članova, a Grad Varaždin je, kao grad – sjedište županija, član Predsjedništva Udruge.
Više o Udruzi gradova
Platforma hrvatskih gradova i županija za smanjenje rizika od katastrofa
Grad Varaždin je jedan od osnivača Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa koju su u travnju 2013. godine osnovali predstavnici 10 županija i 5 hrvatskih gradova. Osnovana je radi lakšeg organiziranja, umrežavanja i koordinacije aktivnosti u cilju utjecaja na smanjenje rizika od nastanka katastrofa i izgradnje funkcionalnog sustava zaštite i spašavanja u RH, povećane mogućnosti izgradnje vlastitih kapaciteta za odgovor na katastrofe, prikladnijeg modela za apliciranje na EU, UN i ostale fondove, itd. Platforma će se usmjeriti na nekoliko ključnih aktivnosti, a između ostalog, na pružanje pomoći i podrške županijama i gradovima u pripremi projektnih prijedloga s fokusom na prevenciju i smanjivanje rizika od katastrofa na njihovom području, kako bi se ti projekti lakše prepoznali i od UN i EU fondova i financijski podržali.
Više o platformi
Europska mreža tekstilnih gradova
Grad Varaždin je od 2001. godine član Europske mreže tekstilnih gradova, jednog od prvih udruženja koje je okupilo lokalnu samoupravu na europskoj razini. Trenutno ima više od 70 članova.